Aktuelno
Beograd, 8. jun 2024. god. - Poseta direktora Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske
Tokom posete direktora Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske, Predraga Spasojevića, Beogradu, 8. juna 2024, organizovan je susret sa direktorkom Prosvetnog pregleda, Oljom Ćorović, i v. d. direktorom Zavoda za udžbenike Beograd, Stefanom Paunovićem, na kojem je potvrđeno međusobno zalaganje za nastavak i razvoj dugogodišnje saradnje na polju izdavaštva. Najavljen je trojni sporazum kojim bi se trasirao put ka daljem zajedničkom radu na unapređenju izdavačke delatnosti u obrazovanju, školskoj evidenciji, priređivanju dela nacionalne i svetske kulturne baštine, kao i razvijanju progarama kojima bi se ukazivalo na značaj uloge nauke i kulture u društvu.
50 MEMORABLE WOMEN
S PONOSOM OBJAVLJUJEMO DA JE NAŠA AUTORKA MAJA HERMAN SEKULIĆ MEĐU 50 ZNAMENITIH ŽENA EVROPE! ČESTITAMO
SPORAZUM O SARADNJI IZMEĐU ZAVODA ZA UDžBENIKE I ZAVODA ZA ZAŠTITU SPOMENIKA KULTURE GRADA BEOGRADA
9. februar 2024.
Sporazumom o saradnji između Zavoda za udžbenike i Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda uspostavljena je saradnja u oblastima obrazovanja i zaštite nepokretnog kulturnog nasleđa, a u cilju edukacije i prezentacije kulture, nasleđa i tradicije.
SPORAZUM O SARADNJI IZMEĐU ZAVODA ZA UDžBENIKE I BEOGRADSKE AKADEMIJE POSLOVNIH I UMETNIČKIH STRUKOVNIH STUDIJA
1. februar 2024.
Saradnja između Zavoda za udžbenike i Beogradske Akademije poslovnih i umetničkih studija (Odsek za umetnost i dizajn) postignuta je u cilju stručnog osposobljavanja i usavršavanja studenata. Utvrđeni su uslovi za izvođenje stručne prakse u skladu s Planom realizacije stručne prakse, sadržajem i dinamikom izvođenja, u vreme i na način kojim se ne ometa redovno poslovanje Zavoda za udžbenike.
58. Niški sajam knjiga - dodela nagrade
58. Niški sajam knjiga dodelio je nagradu Presad mudrosti Zavodu za udžbenike za Rečnik pojmova likovnih umetnosti i arhitekture (III tom) grupe autora i Hirurgiju aorte, autora Lazara B. Davidovića i saradnika.
58. Niški sajam knjiga
U skladu s idejom kulturne i prosvetne misije koja traje preko 65 godina, Zavod za udžbenike je predstavio svoja izdanja na 58. Niškom sajmu knjiga koji se održava od 11. do 18. decembra 2023. godine u hali Čair.
Ekonomija, poslovno upravljanje i statistika – savremene tendencije u srednjem stručnom obrazovanju
Beograd, 2. decembar 2023
Zavod za udžbenike je predstavio svoja izdanja na sedmoj konferenciji za nastavnike srednjih stručnih škola - ekonomske grupe predmeta „Ekonomija, poslovno upravljanje i statistika – savremene tendencije u srednjem stručnom obrazovanju“ održanoj u subotu 2. decembra 2023. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Objava
JP Zavod za udžbenike objavio je javne pozive za izbor članova autorskih timova za izradu nacionalnih čitanki za sve nivoe obrazovanja i vaspitanja, a na osnovu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima. Nacionalna čitanka je obavezno nastavno sredstvo za sve učenike osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku. Korišćenje nacionalne čitanke u osnovnim i srednjim školama počeće od školske 2024/25. godine.
Objava
Dana 26. oktobra 2023. godine Vlada Republike Srbije donosi rešenje o imenovanju Stefana Paunovića za vršioca dužnosti direktora Javnog preduzeća „Zavod za udžbenike“, Beograd. Nakon toga izvršena je primopredaja dužnosti u prostorijama Zavoda za udžbenike između dr Milorada Marjanovića i Stefana Paunovića.
Potpisan sporazum o poslovnoj saradnji između Zavoda za udžbenike i Službenog glasnika
14. jun 2023.
Javna preduzeća Zavod za udžbenike i Službeni glasnik potpisali su sporazum o nastavku i proširenju međusobne poslovne saradnje. Potpisnici sporazuma bili su dr Milorad Marjanović, v.d. direktora Zavoda za udžbenike, i Mladen Šarčević, v.d. direktora Službenog glasnika.
Misija Zavoda za udžbenike, kao nacionalnog izdavača, već decenijama je poznata široj javnosti, a sporazum sa Službenim glasnikom predstavlja još jedan doprinos unapređenju sistema obrazovanja.
Objava
Improving English, primer kvalitetnog udžbenika za engleski jezik
Ana Stojanović, 21. septembar 2021. god.
Ove nedelje ćemo govoriti o engleskom jeziku i udžbenicima za nivoe od A2 do B2 zajedničkog evropskog referentnog okvira za žive jezike. U pitanju je serija udžbenika Improving English 1,2,3 i 4. Autori su Katarina Kovačević i Gordana Marković, a urednica Slobodanka Ružičić, izdavač Zavod za udžbenike. Ova serija udžbenika je namenjena učenicima gimnazija i srednjih stručnih škola, kao i onima koji žele da pređu na viši srednji nivo znanja engleskog jezika. Teme u udžbenicima su aktuelne, ilustrovane slikama, te se može zaključiti o čemu se radu u tekstu pre čitanja, što je odličan način da se napravi uvod u lekciju. Lekcije su dobro organizovane, metodički odrađene po visokim standardima. Svaki od navedenih udžbenika se sastoji od najviše 10 oblasti, koje omogućavaju uvežbavanje svih jezičkih kompetencija : govora, gramatike, slušanja, pisanja, komunikacije i usvajanje većeg fonda reči. Na početku svake lekcije imamo tekst, gde su nepoznate reči označene crvenom bojom, a sa strane objašnjenja tih reči na engleskom jeziku... pročitaj više
Studo B - BEOGRADE DOBAR DAN - Gost: Jelena Ivanović
16.08.2021.
Pošta i Zavod za udžbenike zajedno za lakšu i povoljniju nabavku udžbenika
Pošta Srbije i Zavod za udžbenike potpisali su Protokol o poslovnoj saradnji koji će, između ostalog, roditeljima omogućiti da bez čekanja u redovima, uz isporuku na kućnu adresu, nabave udžbenike iz srpskog jezika, istorije i geografije, kao i druga izdanja Zavoda za udžbenike.
Vršilac dužnosti direktora JP „Pošta Srbije“ Zoran Đorđević i v.d. direktora Zavoda za udžbenike dr Milorad Marjanović, istakli su da je jedan od prioritetnih zajedničkih ciljeva kvalitetna, brža i povoljnija dostava udžbenika i drugih izdanja Zavoda korisnicima širom Srbije.
„Zadovoljstvo mi je što je na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića pokrenuta izmena Zakona kojom će ubuduće udžbenike za srpski jezik, istoriju i geografiju izdavati Zavod za udžbenike kao nacionalni izdavač, jer će na taj način naša deca dobiti najkvalitetnije gradivo iz ovih predmeta. Pošta Srbije je prepoznala mogućnost da pruži svoj doprinos kvalitetnijem obrazovanju tako što će kroz svoje e-komerc i logističke kapacitete omogućiti roditeljima da nabave ove i ostale udžbenike Zavoda na najbrži, najefikasniji i najpovoljniji način, uz mogućnost isporuke na kućnu adresu“, izjavio je Zoran Đorđević, v.d. direktora Pošte Srbije.
„Poslovna saradnja Zavoda za udžbenike i Pošte Srbije je od izuzetnog značaja za korisnike Zavodovih udžbeničkih, vanudžbeničkih i drugih izdanja koja će se zahvaljujući Pošti Srbije naći u svim mestima naše zemlje. Negujući princip dobrih poslovnih običaja i partnerstva Zavod i Pošta kao javna preduzeća na ovaj način ostvaruju svoje misije i vizije sa ciljem pružanja najboljih usluga građanima Srbije“, izjavio je dr Milorad Marjanović, v.d. direktora Zavoda za udžbenike.
Maja Herman Sekulić – ambasador i ikona kuturne diplomatije
Često se žalimo kako nam je preko potrebna kulturna diplomatija i kako nas nedovoljno cene u svetu, a kada neki naš umetnik samostalno postane pravi ambasador naše kulture i redom dobija značajna priznanja u svetu, onda smo skloni da to dostojno ne zabeležimo.
Tako gotovo nigde u našoj štampi i medijima nije zabeleženo da je naša poznata književnica Maja Herman Sekulić, za čiju poeziju je veliki ruski pesnik i Nobelovac Josif Brodski rekao da su “njene pesme od najređeg talenta i lepote kakva je i ona”, dva puta puta dobila titulu počasnog ambasadora poezije, svetske knjizevnosti i kulture, a nedavno i titulu “Međunarodnog ambasadora mira” od strane Svetskog književnog foruma za mir i ljudska prava pod okriljem Ujedinjenih nacija.
To je treća titula ambasadora Maje Herman Sekulić - prethodne dve dobila je 2020. kao “Ambasador za Srbiju i svet” od strane Bhagirata Čudarija, uvaženog indijskog političara, pesnika i predsednika uglednog Globalnog književnog društva sa preko 12.500 članova sa sedisštem u Nju Deliju, čija je ona i jedinstvena “Globalna ikona poezije” i administrator. U isto vreme je od Galaksi akademije i njenog predsednika poznatog indijskog pesnika i filosofa profesora dr Đernaila Ananda, dobila titulu “Globalne ikone književnosti” i titulu njihovog “Ambasadora kulture i dobre volje za Srbiju i svet” kao i najvišu nagradu ove Akademije za promociju književnosti u svetu.
Ovih dana, po želji dr Ananda, njena poema “Silna Jerina” u prevodu i sa predgovorom uvaženog engleskog pesnika Ričarda Berengartena, izlazi kao knjiga u izdanju Fondacije za svetsku knjjževnosti, u ediciji Klasici, zajedno sa Anandovom poemom “Preživeo sam hiljade brodoloma.”
Istovremeno je Majina pesma “Bossa Nova” izabrana među 50 najboljih pesama za antologiju “Kosmička poezija” u izdanju pomenute Svetske književnosti iz Indije, dok se druge njene pesme ovih dana pojavljuju u brojnim stranim antologijama kao što su antologija Čehovljevog festivala i Međunarodna pesnička antologija “Odiseja” Fondacije Munira Mezjeda.
Povodom Dana žena, Maja Herman Sekulić učestvovala je na velikoj domaćoj “zoom” konferenciji “Kultura je ženskog roda” u organizaciji Ministarstva kulture Srbije, a za Dan poezije bila je pozvana da učestvuje isto na međunarodnoj konferenciji na najstarijem indijskom univerzitetu u Varanasiju i na Čehovljevom festivalu na Krimu. U ovom “mesecu poezije”, Maji Herman Sekulić dodeljena je u Istanbulu i ugledna nagrada “Svetlost Galate” za doprinos kulturi, dok je njena poezija tokom marta izasla u jednoj antologiji i predstavljena šire u Kini na festivalu "Put svile"u prevodu Ju Tiana, a ona je pozvana da bude savetnik i saradnik dva vodeća kineska pesnička časopisa.
https://mp.weixin.qq.com/s/b1jf3zqX7McQCjZGZ5Kp8gTakođe u martu, u Italiji je njen prevodilac Klaudia Pićino predstavila Majinu pesničku zbirku "Veliki plan" za koju je predgovor napisao uvaženi Dante Mafia, u priloga o novim prevodima.
https://m.youtube.com/watch?v=K_HBHFIV8u8&feature=youtu.be, dok je u okviru velike akcije čitanja poezije uživo, glumica Rita D’Anuncio čitala 3 njene pesme iz iste knjige.
Pored toga, Maja Herman je ove godine bila pozvana da napiše predgovore za nekolicinu stranih zbirki pesama, dala obimne intervjue za engleski casopis Poet i za Antologiju krtitičke misli 21.veka, Vol.1, a njene pesme su u toku 2020-21.godine štampane u više evropskih i američkih antologija i časopisa (Atunis, Winter is coming, Poetic Bond , Brave World, Literature today vol.9 I 10, itd).
Maja Herman Sekulić upravo je završila roman “9 života Milene Pavlović Barili,” pisan 2 godine na relaciji Njujork / Beograd, koji uskoro izlazi u izdanju Galerije i Fondacije Barili iz Požarevca, a o stvaranju te knjige u pripremi je i filmski prilog A.Glišića. Ovo se nadovezuje na 10 značajnih međunarodnih priznanja i jednu našu nagradu, koje je u toku 2019/2020 godine dobila za zasluge na polju promocije kulturnih i humanitarnih vrednosti i za značajni doprinos srpskoj i svetskoj književnosti što je čini možda najviše nagrađenim našim književnim stvaraocem u svetu, pri tome prevedenim na 25 stranih jezika.
Happy TV - POSLE RUČKA - Ko sve piše i prodaje udžbenike đacima u Srbiji i koliko je to loše?
28.01.2021.
SAOPŠTENJE ZA JAVNOST SRPSKE AKADEMIJE NAUKA I UMETNOSTI [27.11.2020.]
StudioB Jutro sa Sanjom - ZAVOD ZA UDžBENIKE [04.09.2020.]
Vodič kroz književni svet Maje Herman Sekulić
Zavod za udžbenike gradi novu priču na proverenim temeljima
Izvor: www.nedeljnik.rs
Da li se sećate svog bukvara i ponosa zbog prvih naučenih slova i polaska u srednju školu? Knjižare u Kosovskoj ili na Obilićevom vencu bile su omiljeno mesto kupovine knjiga kako bi se nastavilo putovanje kroz svet znanja. Zavod za udžbenike, uz čija izdanja smo odrastali i obrazovali se i danas potvrđuje svoju vrednost praćenjem savremenih tokova u obrazovanju ...
Više na www.nedeljnik.rs
64. Međunarodni beogradski sajam knjiga
Dr Maja Herman Sekulić - „Majstor metafore i stvaralačkog impulsa“
Dr Maja Herman Sekulić, pesnikinja, romanopisac, esejistkinja i prevodilac.
Dobitnica je priznanja „Majstor metafore i stvaralačkog impulsa“-Svetska konferencija poezije, Pundžab, Indija (2019).
ISTORIJA SRPSKOG NARODA U 19. I POČETKOM 20. VEKA. SRPSKA DRŽAVA U 19. VEKU
Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 2018, autora prof. dr Suzane Rajić i doc. dr Danka Leovca
Knjiga predstavlja sintezu posvećenu obnovi moderne srpske države, njenim institucijama i društvu. Ona obuhvata najnovija naučna saznanja koja su tokom protekle tri decenije publikovana. Dobrim delom knjiga zahvata naučni istraživački korpus koje autori još uvek nisu objavili u zasebnim monografijama.
Autori prate glavne promene u državnom, ekonomskom i društvenom razvoju Kneževine/Kraljevine Srbije, naglašavajući njihove posebnosti, pravilnosti i tokove. Politički, socijalni, ekonomski i kulturni činioci su, takođe, u epicentru njihove pažnje.
Knjiga obuhvata istoriju srpske države u 19. i početkom 20. veka i podeljena je na četiri hronološko-tematske celine: 1) Srpska revolucija, 2) Autonomna Kneževina, 3) Nezavisna država, 4) Teritorija, stanovništvo, privreda, prosveta, društvo. Svaka od ovih celina podeljena je na odgovarajuća potpoglavlja, koja u potpunosti prate hronološki i tematski redosled. Svakom važnijem događaju posvećena je odgovarajuća pažnju, posebno onima koji su do sada imali kakav ideološki ili drugi pristrasan način u tumačenjima. Zbog toga su u ovu knjigu uključeni rezultati radova savremene istoriografije i novih istraživanja, koji su umnogome doprineli razjašnjavanju istorijskh događaja. Kako je srpska istorija u vezi sa evropskom i svetskom, od posebne je važnosti kako su autori pojedine događaje smestili u kontekst velike evropske politike. ISTORIJA SRPSKOG NARODA U 19. I POČETKOM 20. VEKA. SRPSKA DRŽAVA U 19. VEKU daleko je od šture političke istorije. Autori su se bavili brojnim problemima iz ustavne, zakonodavne, društvene, parlamentarne, prosvetne i kulturne istorije, poput donošenja ustava i zakona, ukidanja feudalizma, dinastijskih borbi, izgradnji ustanova, nastanku nacionalnih programa, izradi i usvajanju prvog Građanskog zakonika, prodiranju liberalnih ideja, delovanju štampe, počecima i radu omladinskog pokreta, pojavi stranaka, razvitku parlamentarnog života, izgradnji železnica, novčanih ustanova, Narodne banke, industrijalizaciji i sl.
Potreba za ovom knjigom je bila velika, budući da je poslednja objavljena sinteza Istorija srpskog naroda, knj. 5–1, 5–2, 6–1, publikovana pre gotovo četiri decenije (1981, 1983), a ona je namenjena svima koji imaju želje da prošire i upotpune svoja saznanja iz ovog važnog ali manje pozatog razdoblja srpske prošlosti.
Prof. dr Rade Božović, Istorija arapske klasične i narodne književnosti
Istaknuti orijentalista Rade Božović u zanimljivom izlaganju istorije arapske književnosti čitaocu i učeniku razjašnjava mnoge pojmove arapske književnosti, upućujući nas na to da arapska književnost predstavlja, s hroničarskog stanovišta posmatranja njenog života i utvrđivanja njenih početaka, gotovo jedinstvenu književnu i kulturnu pojavu. Autor nam istovremeno otkriva i da pisana istorija ove književnosti, koja se proteže na nekih petnaest vekova kontinuiranog života, uverljivo pokazuje da je pesnički govor, po obimu, a možda i kvalitetu, nadmašio prozni, odnosno da je pesnički govor imao uverljivu prednost nad proznim. Posebno u okvirima onog stvaralaštva koje nazivamo, za razliku od usmenog, narodnog – umetničkim. Opšti je sud da je poezija, uz arhitekturu, najbolji izraz arapske kulture i arapskog duhovnog i umetničkog bića.
Ova knjiga je izmenjeno i dopunjeno izdanje udžbenika koji će se koristiti na Filološkom fakultetu, ali ona ne samo da je poučna već i veoma zanimljiva knjiga, te će, kao popularna literatura poslužiti svima onima koji su privučeni Orijentom.
Zavod za udžbenike je ovu knjigu zajedno sa svojim autorom pripremio u čast države Maroka, kao dobrodošlicu tom specijalnom gostu ovogodišnjeg beogradskog Sajma knjiga.
PREDSTAVLJANJE KNJIGE "OSTRVO MONSTRUM"
Pozivamo Vas da prisustvujete predstavljanju knjige
OSTRVO MONSTRUM
GOLOOTOČKO TROJSTVO
Buksan Knežević
Govore
Dragoljub Kojčić, direktor i glavni urednik Zavoda za udžbenike
Milan Bjelogrlić, direktor Gradske narodne biblioteke u Zrenjaninu
Petar V. Arbutina, direktor izdavačkog sektora Službenog glasnika
Vuksan Knežević, autor
četvrtak, 24.maj 2018. godine u 12 sati
Biblioteka grada Beograda, Rimska dvorana, Kneza Mihaila 56
THE PAPYRUS TRILOGY
THE PAPYRUS TRILOGY
Zoran Živković
by John Howard
Wormwood, 30, Spring 2018, p. 89-90
The Papyrus Trilogy is an omnibus of linked novels consisting of The Last Book (2007), The Grand Manuscript (2012), and The Compendium of the Dead (2015). The connections are many and varied, with characters and locations appearing and reappearing throughout the trilogy; but the most obvious link is the novels’ narrator, Inspector Dejan Lukić. The Papyrus Trilogy is in effect a police procedural series—but with (of course) a difference. We are in Živković territory. Here literature—the written word (usually prose fiction) in printed book, libraries assume vital significance. (And so does the drinking of tea.) It also soon becomes part of the entertainment to guess which features are possibly incidental and which are leitmotivs, with all the layers of meaning and implication that implies. And we do get plenty of plot: but the soul of it is not really to be described as ‘horror’.
The Last Book introduces the Papyrus Bookstore. Lukić is asked to investigate a series of unexplained but seemingly natural deaths among the shop’s customers. Certain books they have encountered are clearly involved, but how? The explanation is suitably fantastic: so much so that it must not be revealed here. The Grand Manuscript takes place several months later. Lukić investigates the case of a writer who has vanished from her apartment—which is locked from the inside. The computer file of her latest novel has also disappeared: it is hot literary property. No-one seems to be quite sure who the author actually is—or if she is even just one person. Identities and illusions multiply. The Compendium of the Dead introduces a very different book as the centrepiece of Lukić’s third investigation. The book’s pages are blank—or apparently so—and it triggers as many strange incidents and vanishings as before. But whereas people vanish or die, books appear and multiply; the special collection held underground at the National Library even inexplicably gains an incunabulum. Some of the forces that were at work in Lukić’s previous cases are stirring again and moving towards their climax, so that the Inspector finds himself racing against the most uncanny of deadlines as he works out the truth. The fantastic is truly normal, and the way to survive is to accept. The Papyrus Bookstore is suddenly open again, and a circle is entered and closed.
Throughout the trilogy everything seems, on the surface, to be ordinary and civilised—but death and disappearance is everywhere. For Inspector Lukić works in a city of magic, conspiracy, and paranoia; only the strange and bizarre seems expected. His world is a literary contrivance, intricately constructed, yet full of human warmth and life. It is spirited and ironic, and—of course—darkly murderous. Lukić is an engaging character who plays and is played with— and so are we.