• NOVA EVROPA – Slovensko stanovište – Zabranjeni masarik

NOVA EVROPA – Slovensko stanovište – Zabranjeni masarik

  • Cena za onlajn poručivanje sa uračunatim PDV-om

  • 1.314,06Рсд./Rsd.


NOVA EVROPA – Slovensko stanovište – Zabranjeni masarik

1. izdanje – 2016. godina

    Pred srpskim čitaocima se pojavila izuzetno značajna knjiga velike istorijske ličnosti češkog naroda Tomaša Masarika, ali i jednog od najznačajnijeg evropskog državnika u proteklom veku. Knjiga je nastala u Pragu 1920, da bi bezmalo protekao ceo vek da bi se pojavila i na srpskom jeziku. Češko istorijsko iskustvo i njena politička i istorijska tradicija, poznata po njenom karakterističnom i originalnom „pasivnom otporu“, danas se ne može razumeti bez državničkog i istorijsko političkog rada Tomaša Masarika.

    A ova knjiga je najbolji putokaz i uvid u stvaralaštvo tog velikog čoveka XX veka. Knjiga je izuzetna teorijska i angažovana reakcija državnika i intelektualca kakav je bio Masarik, na dva toliko značajna istorijska događaja, kao što su bili Oktobarska revolucija i Prvi svetski rat, koji su opredelili sudbinu XX veka. To izrazito ilustruju i naslovi članak u ovoj knjizi: Svetski rat; Pangermanski plan svetskog gospodarstva: Berlin-Bagdad; Glavni argumenti pangermanizma; Četrnaest Vilsonovih tačaka; Nemački „Drang nach Osten“ i pojas malih naroda; Nacionalno osećanje i ideja; Pravo naroda na samoopredeljenje; Istočno pitanje; reorganizacija Istočne Evrope i Rusija; Slovenska barijera protiv pangermanizma?; Nova Evropa, i drugi. Masarik u knjizi raspravlja ne samo kao sudionik i stvaralac istorije, već kao izuzetan poznavalac istorijske i političke tradicije, donosi sudove i postavlja pitanja bez kojih se ne može sve razumeti sve ono što i srpski narod prolazi u svojoj savremenoj evropskoj istoriji.

    Posebnu vrednost ove knjige predstavlja i činjenica da ju je preveo profesor dr Aleksandar Ilić, naš najvrstniji prevodilac sa češkog, i najznačajniji poznavalac češke književnosti, kulture i prošlosti, svojevremeno i ambasador Srbije u Pragu, i lični prijatelj pisca i predsednika Vaclava Havela i znamenitog češkog predsednika Vaclava Klausa.



Dodatne informacije
ISBN 978-86-17-19437-4
Povez Broširan
Godina izdanja 2016
Broj izdanja 1
Status izdanja Novo
Stranica 227
Pismo Ćirilica

Napišite Recenziju

Please login or register to review

Povezani Proizvodi

U potrazi za Lolitom ili slike kojih nema

U potrazi za Lolitom ili slik...

U potrazi za Lolitom ili slike kojih nema 1. izdanje – 2024. god. Autor: Maja Herman Sekulić ..

990,00Рсд./Rsd.

HERALDIKA I SRBI

HERALDIKA I SRBI

Prva sveobuhvatna knjiga o heraldici kod Srba uz pregled svetske i evropske heraldike od početaka do..

4.585,90Рсд./Rsd.

ZBIRKA REŠENIH ZADATAKA I PROBLEMA IZ MATEMATIKE 3

ZBIRKA REŠENIH ZADATAKA I PRO...

ZBIRKA REŠENIH ZADATAKA I PROBLEMA IZ MATEMATIKE 3 1. izdanje – 2019. god. Autor: Dobrilo Đ. Toš..

3.714,70Рсд./Rsd.

OD SPONTANIH KA NAUČNIM POJMOVIMA

OD SPONTANIH KA NAUČNIM POJMO...

OD SPONTANIH KA NAUČNIM POJMOVIMA..

242,00Рсд./Rsd.

DRINKA RADOVANOVIĆ, SKULPTURE

DRINKA RADOVANOVIĆ, SKULPTURE

DRINKA RADOVANOVIĆ, SKULPTURE..

2.159,85Рсд./Rsd.

ISTORIJA RAVNOGORSKOG POKRETA 1 - Protiv nacizma, fašizma i komunizma

ISTORIJA RAVNOGORSKOG POKRETA...

Možda je bilo koje predstavljanje ne samo ovog istorijskog dela najbolje početi citatom, kao uostalo..

2.057,00Рсд./Rsd.

EPILEPSIJA TEMPORALNOG REŽNJA

EPILEPSIJA TEMPORALNOG REŽNJA

EPILEPSIJA TEMPORALNOG REŽNJA..

2.940,30Рсд./Rsd.

OSMANSKA DIPLOMATIKA SA PALEOG

OSMANSKA DIPLOMATIKA SA PALEOG

OSMANSKA DIPLOMATIKA SA PALEOGRAFIJOM..

1.494,35Рсд./Rsd.

Tagovi: posebna izdanja, evropa, sloveni