ČARAPE KRALJA PETRA

  • Cena za onlajn poručivanje sa uračunatim PDV-om

  • 847,00Рсд./Rsd.

    Kada je sredinom avgusta 1921. godine preminuo stari srpski kralj Petar I Karađorđević, i to u starim vunenim čarapama, njegovom sinu Đorđu, Nikola Pašić je izjavio saučešće rečima: „Umro je veliki kralj i veliki otac“. Priču o debelim vunenim čarapama koje je za svog sina Marinka, isplela Makrena Spasojević iz Slovca, i potom zamolila kralja Petra da mu ih preda, Milovan Vitezović je pretvorio u roman, koji je posle Dana šestog, Srpske trilologije i Vremena smrti, danas spada u red najznačajnijih srpskih dela o Prvom svetskom ratu.
     Ovo, dvadeseto izdanje još jednog kultnog Vitezovićevog romana pojavljuje se uoči obeležavanja stogodišnjice početka Prvog svetskog rata. Čarape kralja Petra proglašene su Zlatnim bestselerom za 1995., 1996. i 1997. godine, a doživeo je i više izdanja i na grčkom, italijanskom, rumunskom i engleskom jeziku

    „Vi ste Srbin?“ pitao je legendarni bard svetskog filma Džon Ford tada mladog kritičara i novinara, budućeg slavnog američkog reditelja srpskog porekla Pitera Bogdanovića, i dodao: „Srbi imaju jednu fotografiju koja je gotov film. Postoji iz Prvog svetskog rata fotografija starog kralja Petra kako se na volovskim kolima 1915. povlači preko Kosova. I kada bi se taj kadar odmrznuo i pokrenuo, pred nama bi bio pravi pravcati film o velikoj drami srpskog naroda i njegovog kralja.“

(Prema svedočenju Pitera Bogdanovića)



    Stari Kralj Petar je poslednji naš vladar koji je izgledao kao iz niza vladara dinastije Nemanjića, po onom što je u njemu bilo najbitnije: po pobožnosti i po herojstvu. Priličilo mu je da pred svojom vojskom bude viteški obučen i on i njegov konj. On u čeličnom oklopu, sa štitom i teškim mačem, a na grudima sa znamenom krstonosca.

Jovan Dučić (iz Staze pored puta)



    U delu Čarape kralja Petra Vitezović slika veliku i dragu ličnost srpskog kralja Petra Oslobodioca: u njegovoj brizi za vojnika u Prvom svetskom ratu, na njegovom zajedničkom putu sa stradalnim narodom. „Čika Pera“ se tu vidi kao istinski narodni kralj, domaćin i prijatelj, čija saživljenost sa patnjom ratnika nije stvar literarne fikcije, već sinteze fakta i simpatije, iskustva i emocije pisca koji sluša i čuje ritam istorije svog naroda.

Miroslav Egerić (reč na promociji u Bijeljini 1995)





Dodatne informacije
ISBN 978-86-17-17145-0
Povez Tvrd
Godina izdanja 2010
Broj izdanja 1
Status izdanja Novo
Stranica 174
Pismo Ćirilica

Napišite Recenziju

Please login or register to review

Povezani Proizvodi

NA PUTU

NA PUTU

Uismans, klasik francuske književnosti, naturalista, prijatelj Zole i braće Gonkur, u ovom delu je u..

1.118,04Рсд./Rsd.

CEREBRALNA PARALIZA multidisciplinarni pristup

CEREBRALNA PARALIZA multidisc...

CEREBRALNA PARALIZA multidisciplinarni pristup 1. izdanje – 2017.god. Reč autora :   ..

3.472,70Рсд./Rsd.

EGZISTENCIJA I DISTANCA

EGZISTENCIJA I DISTANCA

EGZISTENCIJA I DISTANCA - Studije o Hajdegerovoj filozofiji 1. izdanje – 2019. god. Autor: Neboj..

965,58Рсд./Rsd.

IZABRANE DRAME KNJIGA DRUGA

IZABRANE DRAME KNJIGA DRUGA

IZABRANE DRAME KNJIGA DRUGA -Sabrana dela MILOVAN VITEZOVIĆ..

982,52Рсд./Rsd.

PREGLED SRPSKE KNjIŽEVNOSTI

PREGLED SRPSKE KNjIŽEVNOSTI

Pavle Popović(1868 - 1939 bio je srpski akademik, profesor i rektor Univerziteta u Beogradu i znamen..

465,85Рсд./Rsd.

IZABRANE DRAME

IZABRANE DRAME

IZABRANE DRAME Milovana Vitezovića     U okviru Izabranih dela Milovana Vitezo..

906,29Рсд./Rsd.

DRAME #3

DRAME #3

TREĆA KNJIGA DRAMA-Dušan Kovačević Dušan Kovačević, sem što je uživao simpatije i opštu popularnost..

931,70Рсд./Rsd.

PRINC RASTKO

PRINC RASTKO

PRINC RASTKO..

762,30Рсд./Rsd.

Tagovi: milovan, vitezović, roman, kralj, petar, rat, svetski, veliki, prvi