• ISPIT KOD PROFESORA MILOŠA ĐURIĆA

ISPIT KOD PROFESORA MILOŠA ĐURIĆA

  • Cena za onlajn poručivanje sa uračunatim PDV-om

  • 1.558,48Рсд./Rsd.


ISPIT KOD PROFESORA MILOŠA ĐURIĆA

1. izdanje – 2017. god.

Autor: Milovan Vitezović



    U slavu profesora Miloša N. Đurića, za 125. godišnjicu rođenja i 50. godišnjicu njegovog odlaska u večnost (1892–1967–2017).

Njegov izdavač

Zavod za ubenike



    Poezija u svojim tematskim hodnicima nije odvojiva od gradiva jednog društva u jednom vremenu. Čak i onda kada u svome manifestu gordo nagoveštava da će biti univerzalna ili da je apolonska forma njen jedini cilj, život i biće poezije hrani krvotok trenutka i mesta u kome nastaje ili u kome se čita i doživljava. Stvaralačka mudrost i pogodak u samo jezgro poesisa jeste započeti uzlaženje prema nameravanim svrhama iz neposrednog iskustva, ma gde one bile postavljene. Ili, ništa manje važno, otkrivati neprolazne odrednice sveta u sopstvenome sada-i-ovde.

    Posle stoletnog analfabetskog perioda pod osmanskom vlašću Srbi ja je ponovo doživela sebe kao evropski kulturni prostor. Deo te pripadnosti značio je snažno okretanje helenskoj antici, koja je oživela kroz mitologiju, književnost i filozofiju. Onaj drugi deo modernog evropejstva, koji se iskazivao u idejama društvene emancipacije, demo kratije i građanskih političkih vrednosti, ni sam ne bi bio moguć bez utemeljenja na grčkom i rimskom nasleđu, pre svega bez njegovog etičkog obrasca. Možda i naše doba posrće jer ga je, putujući kroz iskušenja novog varvarstva, negde izgubilo. Srpsko društvo nije slučajni saputnik Evrope zakačen kao čičak u repove njenih pohoda, nije epigon ili prepisivač njenih dilema, drama, stranputica i metamorfoza, jer je u svome novovekovnom trajanju tražilo i izgradilo samosvojne temelje identiteta i opstajanja. Delo Milovana Vitezovića poetski je putopis kroz srpski Novi vek, kroz čvorišta njegovog duhovnog skeletona.

Dodatne informacije
ISBN 978-86-17-19674-3
Povez Tvrd
Godina izdanja 2017
Broj izdanja 1
Status izdanja Novo
Stranica 262
Pismo Ćirilica

Napišite Recenziju

Please login or register to review

Povezani Proizvodi

WHO WAS NIKOLA TESLA? THE GENIUS WHO GAVE US LIGHT

WHO WAS NIKOLA TESLA? THE GEN...

WHO WAS NIKOLA TESLA? THE GENIUS WHO GAVE US LIGHT ..

1.016,40Рсд./Rsd.

ENGLEZI I BALKAN 1837-1914

ENGLEZI I BALKAN 1837-1914

ENGLEZI I BALKAN 1837-1914     Knjiga Englezi i Balkan predstavlja odnos Velike..

1.126,51Рсд./Rsd.

PRIČA O BOGDANU

PRIČA O BOGDANU

PRIČA O BOGDANU1. izdanje – 2019. god.Autor: Slobodan Vuksanović    Priča o Bogdanu j..

1.566,95Рсд./Rsd.

LIDERSTVO SVETLOŠĆU

LIDERSTVO SVETLOŠĆU

LIDERSTVO SVETLOŠĆU 1. izdanje – 2018. god. Autori: Dejan S. Miletić Emina Jeremić Marković..

1.456,84Рсд./Rsd.

TRADICIONALNI ESENCIJALIZAM I PLURALIZAM - DRUŠTVO, DRŽAVA, HRIŠĆANSTVO

TRADICIONALNI ESENCIJALIZAM I...

TRADICIONALNI ESENCIJALIZAM I PLURALIZAM - DRUŠTVO, DRŽAVA, HRIŠĆANSTVO ..

1.694,00Рсд./Rsd.

KRATKA ISTORIJA FRANCUSKE

KRATKA ISTORIJA FRANCUSKE

Najnovije Zavodovo izdanje iz već poznate biblioteke prevoda Cambridge University Press-a, je delo K..

1.101,10Рсд./Rsd.

DOBRICA ĆOSIĆ između politike i književnosti

DOBRICA ĆOSIĆ između politike...

Dobrica Ćosić između politike i književnosti 1. izdanje – 2019. god. Autor: Zoran Avramović Ћосић..

1.493,26Рсд./Rsd.

OD VERSAJA DO DANCIGA

OD VERSAJA DO DANCIGA

OD VERSAJA DO DANCIGA..

1.262,03Рсд./Rsd.

Tagovi: poezija, filozofija, književnost, posebna izdanja